• Address 720 East Locust Street | Milwaukee, WI 53212
  • Phone 414.263.5001
  • Hours Tue-Fri 11-8pm | Sat-Sun 12-5pm | Closed Mon
  • Hours Tue-Fri 11-8pm, Sat-Sun 12-5pm, Closed Mon
Event Calendar
«
»
performances
April 19

Alash Ensemble

special events
April 21

Join us for the 13th annual RIVERWEST FOLLIES variety show

performances
April 22

ACL presents Renee Baker Quartet, Visual Dark Scratch Suite

exhibitions
April 22

Woman: Frailty Thy Name, works by Renee Baker

readings & workshops
April 25

Reading: Toni Jensen

readings & workshops
April 26

Four Milwaukee Poets: Alix Anne Shaw with Annie Grizzle, Sam Pekarske & Bethany Price

readings & workshops
April 28

Wisconsin Reads: Reading with Louise Erdrich (video streamed to Woodland Pattern)

readings & workshops
May 2

Poetry Reading: Rena Priest and Denise Low

readings & workshops
May 2

Craft Talk with Denise Low at UWM

readings & workshops
May 10

Birds in Poetry at Urban Ecology Center

performances
May 13

Alternating Currents Live presents: The Transatlantic Bridge #11

readings & workshops
May 16

Kundiman Midwest Chapbook Series Noel Pabillo Mariano

performances
May 17

Formations Series for New & Improvised Music

readings & workshops
May 24

Poetry Reading: Urban Echo Poets

performances
June 3

ACL presents: Tom Hamilton & City of Vorticity

Archived film & video
Feb 17 February 17 - February 18
7:00pm, $6 members | $7 students/seniors | $8 general

 

aCinema presents aDifferent Festival, featuring two days of screenings at Woodland Pattern Book Center. 

 

Program schedules below. For more information about individual films/artists, click here

 


// Program 1 // Incarnations : A Series of Beginnings //

Friday, February 17 // 6 PM

 

Big Balls (Triptych)

Laurel Beckman

1 minute, video, 2015

 

Kat the Baker

Hannah Raye White

4 minutes 39 seconds, video, 2016

 

Suitcase

Gili Avissar

2 minutes 16 seconds, video, 2015

 

UpCycles

Ariana Gerstein

7 minutes, film and video, 2016

 

Tempesta a “Les Fonts” d’una memòria (Storm in the sources of a memory)

Rrose Present

4 minutes 47 seconds, video, 2015

 

9 vistas 9 oídas de Georgia

Camilo Martín-Flórez

9 minutes, video, 2016

 

THE SURFACE USED TO REMEMBERING THE FRAGMENT

Pawel Stasiewicz

4 minutes 52 seconds, animation, 2016

 

Rooms

Stephanie Hutin

4 minutes 43 seconds, video, 2016

 

Domain and Range

Simon Welch

6 minutes 10 seconds, video, 2015

 

He Begins, She Returns

Anna Kipervaser

2 minutes 12 seconds, video, 2015

 

 

// Program 2 // Sincerely Synchronicity //

Friday, February 17 // 8 PM

 

Poses

Boyd Ruamcharoen and Christine Dickerson

7 minutes 12 seconds, video, 2016

 

Jeanne et Mathilde, Visto desde el zaguán

6 minutes 10 seconds, video, 2016

 

a famiglia production 

Francesca Enzler

14 minutes 43 seconds, original footage: vhs-c, final film: digital, 2014

 

The Blue Paths

Muriel Montini

8 minutes, HD video, 2015

 

Cove

Natasha Cantwell

4 minutes 57 seconds, 16mm transferred to video, 2016

 

FREEDOM TO MOVE

Marko Schiefelbein

6 minutes 33 seconds, 4K/HD video, 2013

 

 

Program 3 // That Incessant Particularity of Distraction

Saturday, February 18 // 11 AM

 

Bruder (eng: Brother)

Giacomo Favaron

22 minutes 45 seconds, HD video, 2015

 

the room was dark

Olga Ohs

1 minute 19 seconds, video, 2016

 

Program 4 // Assembled Environs

Saturday, February 18 // 3 PM

 

Espectro cromático / Color spectrum

Albert Alcoz

3 minutes, Super8 transferred to video, 2015

 

noise

Stefanie Weberhofer

1 minute 41 seconds, video, 2016

 

Shooting Star

Pierre Yves Clouin

3 minutes 20 seconds, video, 2015

 

Suspended world 2

Aliénor Vallet

2 minutes 35 seconds, video, 2016

 

Zuma_cuts.mov

Alejandro Sajgalik

6 minutes 6 seconds, performance, digital video, 2016

 

Local Ads from Faraway Places

Kera MacKenzie and Andrew Mausert-Mooney

4 minutes 56 seconds, HD video, 2014

 

Missing In-Between the Physical Proper

Olivia Ciummo

6 minutes, video, 2016

 

The Stream VI

Hiroya Sakurai

7 minutes, HD video, 2015

 

Vegetation Work

Anouk Chambaz & Julija Paskeviciute

7 minutes 20 seconds, video, 2016

 

283 frogs

Genadzi Buto

1 minute 13 seconds, stop motion animation, 2016

 

 

Program 5 // Sympathetic Magic

Saturday, February 18 // 7 PM

 

Ocean Hill Drive

Lina Sieckmann and Miriam Gossing

20 minutes 34 seconds, 16mm transferred to HD video, 2016

 

The Hills of Frohnau

Alisa Vostiklap

4 minutes 2 seconds, video, 2016

 

Piorun Stanislaw from Brudnow

Piotr Piasta

4 minutes, HD video, 2014

 

Kung Wala Nang Tulad Natin (If People Such as We Cease to Exist)

Sam Manacsa

16 minutes 34 seconds, video, 2016